Posiadacze domów i mieszkań mają sporo rozmaitych obowiązków. Od pewnego czasu jeden z nich to posiadanie energetycznego świadectwa. Certyfikat energetyczny jest dokumentem, jaki dokładnie określa, jakie będzie zapotrzebowanie na energię, wiążące się z codziennym użytkowaniem budynku. Przede wszystkim to dotyczy ogrzewania i wentylacji, lecz również oświetlenia czy podgrzewania wody użytkowej.

Przepisy wiążące się z koniecznością wykonywania takich świadectw są oparte na unijnych przepisach, i prawodawstwo w naszym kraju zostało do nich dostosowane. Obecnie takimi certyfikatami dysponować muszą wszystkie budynku, jakie postawione zostały po roku 2009, oczywiście każdy nowo stawiany również podlega temu obowiązkowi. Jeżeli chodzi o budynki starsze, to właściciel będzie musiał zrobić takie świadectwo tylko wówczas, gdy swoją nieruchomość zamierza sprzedać albo wynająć. Lecz wszystko będzie wskazywać na to, że za jakiś czas wszystkie obiekty będą musiały posiadać taki dokument, ponieważ przepisy wyraźnie zaczynają iść w taką stronę.

Obecnie Świadectwa energetyczne nie są trudne do zrobienia, ponieważ na rynku funkcjonuje wielu certyfikowanych specjalistów, którzy robią takie rzeczy. Ceny za wykonanie audytu zaczynają się od trzystu złotych za niewielkie mieszkanie czy garaż, a skończyć się mogą nawet na paru tysiącach przy większych, wielorodzinnych budynkach. Pamiętać też należy, że jeżeli ktoś sobie zaniedba zrobienie certyfikatu, to narażony być może na karę. A ta wcale nie jest mała, bo wynieść może nawet 5 tysięcy złotych.

+Tekst Sponsorowany+

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY