Bożonarodzeniowy okres to mnóstwo tradycji i zwyczajów, jakie od lat są z nami. Dużo osób nie wyobraża sobie wigilii bez dzielenia się opłatkami, i faktycznie we wszystkich domach te białe kawałeczki chleba się pojawiają. Bo przecież oplatki to nic innego jak mąka zmieszana z wodą, a potem wypiekana przez kilka minut w gorącym piecu.

Symbolika opłatka jest bardzo duża, a spożywanie go zaczęło się już w początkowym okresie chrześcijaństwa. To właśnie wtedy opłatek stał się symbolem komunii duchowej, zaczęto go też zabierać dla osób, które z różnych przyczyn nie mogły brać udziału we mszy.

Wraz z upływem czasu opłatek się też stał symbolem wigilijnego pojednania, co ciekawe nie tylko w naszym kraju, ale też innych. Zwyczaj łamania się opłatkiem praktykowany jest bowiem między innymi we Włoszech, na Słowacji czy w Czechach. Produkcja opłatków nie jest skomplikowana, bowiem są one złożone wyłącznie z dwóch składników, czyli wody i mąki.

Po odpowiednim wymieszaniu masy ta następnie jest prasowana na cienkie płaty i wypiekana przez kilka minut w gorącym piecu. Później płaty te są przycinane, pakowane i przesyłane do kościołów i sklepów. Tradycyjne opłatki na święta mają kolor biały, i takie właśnie pojawiają się na wigilijnych stołach, ale można też dostać kolorowe, przeznaczone dla bydła. Niejednokrotnie na opłatkach są tłoczone rozmaite motywy, odbywa się to przy pomocy specjalnych matryc. Takie motywy mają najczęściej charakter religijny, lecz można też spotkać świeckie, takie jak rośliny czy budynki.

+Tekst Sponsorowany+

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY