Wierzchowce oraz jazda na nich – co zakupić?
Ze względu na charakter oraz budowę odróżnia się konie gorącokrwiste oraz zimnokrwiste. Te pierwsze mają lekką konstrukcję oraz są zwinne i szybkie. Używa się ich do zawodów sportowych, jazdy rekreacyjnej, wyścigów. Przykładem konia gorącokrwistego będzie koń rasy arabskiej. Gorącokrwiste rumaki są energiczne, niemniej jednak mają także delikatniejszą sierść, przyzwoicie sprawdzają się w gorącym klimacie. Są to konie niezwykle zniewalające. Konie zimnokrwiste są spokojniejsze, zdecydowanie mniej ruchliwe. Są też o wiele silniejsze i masywniejsze aniżeli konie gorącokrwiste.
Są potężne. Te konie wykorzystane są do cięższych prac rolniczych czy transportowych. Nie są szybkie oraz nie muszą być – pracują zazwyczaj w stępie. Konie zimnokrwiste są na tyle masywne, że czasem przypominają kuce, mają dużo cech tych krępych koni – do jazdy na nich warto posiadać koszulki jeździeckie. Banalnym koniem zimnokrwistym jest ciężki i wytrzymały perszeron. Twierdzi się, iż konie zimnokrwiste pochodzą z leśnych koni z północnej Europy, inaczej zwierząt, które przeżyły epokę lodowcową. Mają w związku z tym grubą sierść. Co przyciągające, w średniowieczu to właśnie te ciężkie, choć nieduże konie były wierzchowcami rycerzy oraz stawały z nimi do boju.
Konie zimnokrwiste nie wyglądają tak wdzięcznie, w jaki sposób te gorącokrwiste, jakkolwiek za to prawidłowiej sprawdzają się w hipoterapii. Koń zimnokrwisty ni wygra wyścigu, jednak za to pociągnie za sobą wóz. Są także konie srokate, inaczej takie, jakie mają duże oraz nieregularne białe plamy (białe włosy) na różowej skórze. Pomiędzy nimi są wielkie płaty innego koloru na czarnej skórze. Częste w bajkach oraz powieściach są kobyły kare. Czyli po prostu są czarne, od ogona po grzywę.