Człowiek usidla sobie świat od nadzwyczaj dawna, przystosowując go do swoich potrzeb, podporządkowując sobie rośliny i zwierzęta. Użytkuje zasoby przyrody według własnych wymagań. Koń został udomowiony niesłychanie dawno temu bowiem około trzech i pół tysiąca lat przed naszą erą. Od tego czasu towarzyszy mu non stop. Był człowiekowi potrzebny, jego siła oraz sprawność umożliwiały rozwój ludzkiej cywilizacji. Konie to były najpopularniejsze zwierzęta pociągowe.

Dzisiaj służą w zasadzie do rekreacji oraz sportu i jako takie dalej są niezmiernie popularne – sprawdź koszulki jeździeckie. Są związane z człowiekiem na porządne i na kiepskie, całkiem udomowione. Nie ma już nieomalże koni dzikich. Jedynie konie Przewalskiego zaliczane są obecnie do gatunku dzikich koni.

Reszta tych zwierząt zamieszkuje z ludźmi oraz na warunkach, jakie ludzie im dyktują. Ludzie bez wątpienia cieszą się ich towarzystwem, niemniej jednak czy konie także na tym korzystają? Owszem, mają zapewnioną opiekę, również w wypadku ciężkich chorób, dostęp do pożywienia. Jednak przykłady złego traktowania tych zwierząt są niestety powszechne. Poza tym, jako zwierzęta użytkowe są używane do pracy, czy tego sobie życzą, czy nie. Koń człowiekowi przysłużył się przez stulecia wspólnego bytowania, nie ma co do tego jakichkolwiek niepewności. W drugą to oznacza czy człowiek przysłużył się koniom, nie można być już tego tak pewnym. Umaszczenie koni z reguły nie ma nic wspólnego z rasą. Jednak są bezsprzecznie wyjątki, takie jak chociażby rasa haflinger, jaka znamionuje się kasztanowatym umaszczeniem z konopiastym ogonem oraz grzywą czy konik polski, jaki zawsze jest myszaty.

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY