Zabawki manualne doskonale sprawdzają się przy małych dzieciach. Nie tylko gwarantują one świetną zabawę przez wiele godzin, ale jednocześnie bardzo dobrze działają na wyobraźnię i rozwój umiejętności manualnych oraz polepszają ogólną koordynację. Z tego też powodu warto już od pierwszych lat zadbać o takie zabawki, a jedną z ciekawszych propozycji są różnego rodzaju tablice manipulacyjne.

Tablice tego typu są bardzo proste w budowie, bo robi się je ze sklejki lub drewnianej deski, z przymocowanymi różnymi elementami. To, co tablica manipulacyjna będzie zawierała, zależy głównie od producenta, choć w niektórych przypadkach można zrobić ją według własnego pomysłu. Wykorzystuje się przy nich powszechnie najróżniejsze kółka zębate, suwaki, pokrętła czy przełączniki, które można przekręcać, przesuwać czy zamykać. Bardzo dobrze będą się też sprawdzać elementy z przyciskami, takie jak telefony, piloty czy kalkulatory.

Natomiast do stymulacji słuchu wykorzystać można trąbki, dzwonki czy też cymbałki, chociaż akurat przy nich dorośli będą się musieli uzbroić w sporo cierpliwości. W sprzedaży jest dostępnych wiele rozmaitych tablic edukacyjnych, które się od siebie różnią rozmiarem, ilością zamocowanych elementów oraz ich rodzajem. Przy wyborze trzeba zwrócić uwagę na kilka ważnych spraw. Najważniejsze jest zapewnienie bezpieczeństwa dziecku, tak więc tablica edukacyjna nie może zawierać ostrych elementów i krawędzi, jakie mogłyby w jakiś sposób zranić. Wszystko powinno być też przymocowane we właściwy sposób, aby nie zostało urwane przy bardziej intensywnej zabawie.

Tablica powinna posiadać odpowiedni rozmiar, aby bez problemów można było wszystko przesuwać czy dotykać. Ale nie warto przesadzić z ilością przymocowanych elementów. Jest zalecane, żeby tablice edukacyjne dla dzieci nie posiadały ich więcej niż dwadzieścia, ponieważ wtedy dzieci wykorzystują je najbardziej efektywnie. Ale byłoby dobrze, żeby trochę się różniły trudnością, ponieważ wtedy będą stanowiły na malucha wyzwanie, jakie na pewno on zechce pokonać.

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY