Istotną, zazwyczaj użytkowaną metodą w uzależnieniach, są specyfiki farmakologiczne. Pomimo, iż wyzwalanie z nałogu w rzeczywistości powinno opierać się po największej części na psychoterapii, często tę kwestię problemu lekceważy się, wierząc, że praktyczną pomoc i ulgę przyniosą bezpośrednio użytkowane leki. Osoby uzależnione przeważnie przekonane są o tym, iż same dadzą sobie wskazówkę w tej nierównej walce.

Uważają, że podołają żmudnemu procesowi abstynencji oraz wierzą, że są na tyle silne, aby zwyciężyć i w jakiejkolwiek chwili ogłosić sobie stop. Leczenie alkoholizmu podejmują niemalże na własną rękę, wymuszając na medykach przepisanie środków, jak leki antydepresyjne (np. SSRI).

Istotne jest również odtruwanie – znacznie więcej na detoks alkoholowy. W rzeczywistości są to środki okolicznościowe, pomagają obronić abstynencję jedynie w przeciągu ich zażywania. Po odstawieniu takiego leku chandra, poczucie lęku i fizycznego uzależnienia często wracają ze zdwojoną siłą, sprawiając gwałtowniejszy nawrót schorzenia. Popularne są też środki wydłużające abstynencję oraz zmniejszające dawki spożycia alkoholu (np. akamprozad), te jednakże też zalecane są jedynie wspomagająco, przy leczeniu psychoterapeutycznym.

Warto dorzucić, że do grup takich kierowane są nie tylko osoby uzależnione bezpośrednio, lecz wybitnie w wielu przypadkach także ich bliscy, rodziny jako osoby współuzależnione. Zwalczanie tendencji do trunków okazuje się być ściśle powiązane z leczeniem psychiki wszystkich osób znaczących dla alkoholika. W większości wypadków okazuje się, że przedsięwzięcia podejmowane przez bliskich w porządnej wierze.

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY