Sushi jest jedną z najbardziej oryginalnych potraw kuchni orientalnej. Jest to także jedno z najbardziej lubianych w Polsce dań zagranicznych, po które z roku na rok sięga coraz większa grupa smakoszy. Większość miłośników sushi sądzi, że jedynym sposobem na zjedzenie smacznego i świeżego sushi, jest jego zamówienie w restauracji. Nic bardziej mylnego! Pyszne sushi możemy bowiem przygotować także samodzielnie w domu pod warunkiem, że wcześniej wybierzemy się na kurs robienia sushi.

Jak powstaje prawdziwe japońskie sushi? Jakie składniki wybierać?

Robienie sushi to w Japonii prawdziwy rytuał. Kucharze przygotowujący ten przysmak przechodzą wielomiesięczne szkolenia oraz przez długi czas doskonalą swoje umiejętności, zanim zostaną uznani za prawdziwych mistrzów w swoim fachu, czyli sushimasterów. Podobnie sytuacja przedstawia się także w innych częściach świata – sushi w restauracjach i firmach cateringowych jest przygotowywane przez wysoko wykwalifikowanych kucharzy, którzy swoje umiejętności ćwiczyli przez długi czas, zanim zaczęli robić sushi dla klientów.

Na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać, że przygotowanie sushi to nic trudnego. W końcu wystarczy tylko ugotować ryż, zawinąć go w nori i dodając wybrane składniki – plaster ryby, kawałek krewetki, warzywa oraz dodatki. Zazwyczaj samodzielne próby odtworzenia sushi w domu kończą się jednak porażką oraz pytaniami, dlaczego smak naszego sushi tak różni się od tego przysmaku, który smakowaliśmy całkiem niedawno w restauracji? Odpowiedź jest prosta – sekret sushi tkwi w całym procesie jego przygotowania, który musi być przeprowadzony we właściwy, zgodny z wytycznymi sposób. Nie bez znaczenia pozostaje także jakość wybranych składników. Wszystkiego tego można się nauczyć, zapisując się na kurs sushi w Krakowie na Kazimierzu.

Czego uczy kurs sushi w Krakowie na Kazimierzu?

Przygotowanie sushi jest jednym z największych kulinarnych wyzwań dzisiejszych czasów. Wymaga bowiem sporo wprawy, wiedzy na temat doboru poszczególnych składników oraz umiejętności z zakresu sposobu podawania. Sprawę dodatkowo komplikuje fakt, że dostępnych jest wiele, bardzo różniących się między sobą wariantów sushi, z których każdy wymaga zastosowania odpowiedniej metody postępowania. Tego wszystkiego od praktycznej strony można nauczyć się wybierając kurs sushi w Krakowie na Kazimierzu. Są to organizowane przez sushimasterów warsztaty, na które zapisać się mogą wszyscy miłośnicy sushi i nie tylko. To świetny pomysł na spędzenie wolnego wieczoru, oryginalną randkę czy spotkanie integracyjne dla pracowników.

Podczas kursu uczestnicy poznają historię i tradycję przygotowywania sushi, dowiadują się, w czym tkwi jego fenomen oraz jak wybierać składniki, aby własnoręcznie stworzyć prawdziwe japońskie sushi. Na warsztatach sporo uwagi poświęca się procesowi gotowania ryżu, który jest bazą większości wariantów sushi i to od niego w dużej mierze zależy smak i integralność gotowego dania. Kurs wieńczy układanie sushi na półmiskach oraz smakowanie samodzielnie stworzonych przysmaków, które od teraz będziemy potrafili odtworzyć we własnej kuchni.

Partnerem artykułu jest Haiku Sushi – najlepsze sushi Kraków Kazimierz.

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY