Producenci szczegółów instalacji kominowych bezustannie prześcigają się w opracowywaniu coraz nowszych i lepiej rozwiniętych technologii, gwarantujących między innymi podwyższenie wydajności energetycznej wypalanych materiałów. Rozwój technik grzewczych jest również bezpośrednio równoczesny z troską o ochronę otoczenia naturalnego. By zmniejszyć ilość szkodliwych substancji oswobadzanych do atmosfery w procesie spalania, wprowadza się trudne rozstrzygnięcia technologiczne gwarantujące pełniejsze spalanie materiału grzewczego i obniżanie temperatury jego rozkładu.

Dzisiejsze technologie użytkowane w usprawnieniu systemów grzewczych bezpośrednio wpływają na stopień zużycia poszczególnych elementów komina. W takiej sytuacji perfekcyjną formą zabezpieczenia są wkłady kominowe wykonane ze stali nierdzewne – wkłady kominkowe powietrzne. Ich atrybuty i wytrzymałość na działanie wrogich dla witalności komina materiałów, uwalnianych w procesie spalania, jest szczególnie obszerna. Nierdzewny wkład kominowy najczęściej znajduje zastosowanie w systemach, gdzie materiałem grzewczym są olej opałowy oraz gaz. Rozwój technologii grzewczych oraz metod umożliwiających używanie optymalnych ilości ciepła zdobywanych w procesie spalania, pociągnął za sobą innowacyjne rozwiązania wykonania pojedynczych elementów instalacji.

Wkłady kominowe obecnie dostępne na rynku, posiadają przeróżne właściwości, uzależnione od typu instalacji grzewczych i spalanego surowca używanego od otrzymania energii cieplnej. Komin jest bez kwestionowania jednym z najważniejszych elementów całości instalacji grzewczej. Wspólnie z kotłem tworzy całościową całość, w której żaden z detalów nie może działać samodzielnie. W wypadku systemów, gdzie w kotłach spalane są gaz i olej opałowy przeważnie występują nierdzewne wkłady kominowe. Ich przeznaczenie w tego rodzaju instalacjach wynika z niskich temperatur uwalnianych spalin, które w poważnym stopniu zwiększają zużycie detalów komina. Żaroodporne wkłady kominowe są używane przede wszystkim w tych szykach grzewczych, w jakim miejscu opalanie odbywa się z użycie drewna.

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY