Co możesz zrobić

Abstynencja to jedyny sposób, aby naprawdę uniknąć ciąży, ale jeśli jesteś aktywna seksualnie, ważne jest, aby znać wszystkie opcje. Chociaż kontrola urodzeń może pomóc w zapobieganiu ciąży, nie przyniesie ci to nic dobrego, jeśli nie będziesz jej przyjmowała na czas lub nie zmieniała jej w razie potrzeby. A metody kontroli urodzeń, nawet jeśli są stosowane prawidłowo, mogą zawieść.

Oto, co możesz zrobić, aby upewnić się, że masz właściwą metodę kontroli urodzeń i używasz jej prawidłowo.

1. Poznaj opcje antykoncepcji

Jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś, możesz chcieć przejść na kontrolę urodzeń. Do wyboru jest kilka opcji hormonalnych i niehormonalnych. Podejścia hormonalne obejmują:

 1. Tabletki złożone do codziennego stosowania zawierają estrogen i progestagen, dwa syntetyczne hormony podobne do tych wytwarzanych przez jajniki.
 2. Codzienne minitabletki zawierają tylko progestagen.
 3. Plastry na skórę zawierają estrogen i progestynę i są noszone przez 21 dni. Są usuwane na siedem dni przed przejściem na nową łatkę.
 4. Pierścienie dopochwowe to kolejna opcja hormonalna. Są również noszone przez 21 dni i usuwane przez siedem dni, zanim zostaną wymienione.
 5. Wkładki wewnątrzmaciczne (IUD) mogą być hormonalne lub niehormonalne. W zależności od urządzenia można je nosić od 3 do 10 lat.

2. Upewnij się, że prawidłowo używasz antykoncepcji

Twoja szansa na zajście w ciążę wzrasta z każdym dniem, w którym nie stosujesz antykoncepcji. Oto kilka wskazówek, które musisz znać, aby upewnić się, że kontrola urodzeń jest skuteczna:

Powinieneś

Tabletkę należy przyjmować o tej samej porze każdego dnia. Jeśli zażyjesz pigułkę zbyt wcześnie lub zbyt późno, może to zaburzyć równowagę hormonalną. Może to sprawić, że pigułka będzie mniej skuteczna.

Unikaj pominiętych dawek. Kiedy przegapisz dzień, twoja kontrola urodzeń staje się mniej skuteczna.

3. Trzymaj się harmonogramu

Twój miesięczny harmonogram kontroli urodzeń może nie pokrywać się z miesiącem kalendarzowym. Może to utrudnić zapamiętanie, kiedy na czas otrzymać i zmienić antykoncepcję.

Istnieją jednak różne opcje, których możesz użyć, aby dotrzymać harmonogramu, w tym:

 1. Automatyczne uzupełnianie. Skonfiguruj automatyczne dolewki w aptece, aby Twoja recepta była gotowa, gdy jej potrzebujesz.
 2. Automatyczna dostawa. Automatyczna dostawa daje Ci możliwość dostarczenia recepty do Twoich drzwi. Możesz to zrobić w swojej aptece lub za pomocą aplikacji takiej jak Nurx.
 3. Aplikacje mobilne. Aplikacje śledzące miesiączkę i antykoncepcję są również łatwym sposobem na przypomnienie Ci, kiedy wziąć pigułkę, a kiedy potrzebujesz dolewki. ciąża a zdrowie

4. Podwój, używając również ochrony bariery

Kontrola urodzeń jest bardzo skuteczna w zapobieganiu ciąży, ale nie zapobiegnie infekcjom przenoszonym drogą płciową. Dlatego powinieneś podwoić się, stosując ochronę barierową. Prezerwatywy są jedynym sposobem zapobiegania chorobom przenoszonym drogą płciową, a włączenie hormonalnej kontroli urodzeń zwiększa ochronę.

5. Upewnij się, że prawidłowo używasz prezerwatyw

Prezerwatywy są bezużyteczne, jeśli nie zakładasz ich prawidłowo lub używasz niewłaściwego rozmiaru.

Aby użyć prezerwatywy dla mężczyzn, należy:

 1. Nałóż prezerwatywę na głowę prącia w stanie erekcji. Jeśli penis jest nieobrzezany, najpierw odciągnij napletek.
 2. Upewnij się, że wyciągasz powietrze z końcówki prezerwatywy.
 3. Ostrożnie rozwiń prezerwatywę do samego końca.
 4. Trzymaj prezerwatywę u podstawy przed wyciągnięciem. Po wyciągnięciu ostrożnie wyjmij prezerwatywę i wyrzuć ją do kosza.
 5. Nigdy nie używaj ponownie prezerwatywy i nigdy nie używaj dwóch jednocześnie.

W przypadku prezerwatyw dla kobiet zamknięty koniec ma gruby pierścień, który utrzymuje prezerwatywę na miejscu w pochwie. Otwarty koniec ma cienki pierścień, który zakrywa otwór pochwy.

6. Możesz także śledzić swoją płodność i unikać seksu podczas owulacji

Możesz także śledzić swoją płodność i unikać seksu podczas owulacji. Istnieją aplikacje, takie jak Glow, których możesz używać do śledzenia cyklu menstruacyjnego i owulacji. Ale ta metoda jest skuteczna tylko wtedy, gdy nie spiesz się i naprawdę poznajesz swoje ciało. Zamiast tego potraktuj to jako dobre uzupełnienie innych opcji kontroli urodzeń.

7. Miej pod ręką antykoncepcję awaryjną (EC)

Środki antykoncepcyjne czasami zawodzą, ale nadal masz opcje. EC może pomóc w zapobieganiu ciąży, jeśli odbyłaś stosunek seksualny bez zabezpieczenia lub Twoja kontrola urodzeń nie zadziałała. Dostępne są dwa rodzaje EC:

Pigułki hormonalne EC.

Tabletki hormonalne EC można przyjmować od razu lub do pięciu dni po stosunku. Ale jest najskuteczniejszy, gdy jest przyjmowany w ciągu pierwszych 72 godzin. Tabletki EC można kupić w lokalnej aptece lub, jeśli jesteś ubezpieczony, otrzymać receptę za darmo, ponieważ uważa się ją za profilaktykę. Powinieneś również mieć pod ręką jedną lub dwie pigułki EC na wypadek, gdybyś potrzebował ich w przyszłości.

8. Rozważ długoterminowe opcje kontroli urodzeń

Możesz również rozważyć metody o długotrwałym działaniu, takie jak wkładki wewnątrzmaciczne, jeśli chcesz czegoś, co jest bardziej niezawodne, ale wymaga mniej wysiłku. W końcu miedziane wkładki T IUD są tak skuteczne, że są używane jako antykoncepcja awaryjna.

Na rynku dostępnych jest pięć różnych wkładek:

 1. ParaGard, niehormonalna miedziana wkładka domaciczna skuteczna do 10 lat
 2. Mirena, hormonalna wkładka domaciczna zatwierdzona na okres do pięciu lat
 3. Liletta, hormonalna wkładka domaciczna skuteczna przez trzy lata
 4. Skyla, mniejsza hormonalna wkładka domaciczna również skuteczna przez trzy lata
 5. Kyleena, nowsza hormonalna wkładka domaciczna dobra przez pięć lat

9. Zastanów się nad czymś stałym

Jeśli nie chcesz mieć dzieci i chcesz coś „ustawić i zapomnieć”, porozmawiaj ze swoim lekarzem o sterylizacji dla długoterminowej ochrony. U kobiet jajowody są zablokowane, więc komórka jajowa nie może przedostać się do macicy. U mężczyzn plemniki nie są uwalniane podczas wytrysku.

Niektóre procedury sterylizacji mogą nie zadziałać od razu, dlatego należy stosować zapasowe metody antykoncepcji, dopóki lekarz nie da rady.

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY