Dbanie o siebie może wydawać się działaniem egoistycznym. Czasami łatwiej jest dbać o dzieci, krewnych, przyjaciół i zwierzęta, nie biorąc pod uwagę, że tylko wtedy, gdy naprawdę dbamy o siebie, możemy lepiej pomóc tym, którzy nas otaczają. Dlaczego więc tak trudno jest kochać samego siebie? Oto analiza zjawiska i codzienne działania, które pomogą Ci zrozumieć swoje oczekiwania, wyznaczyć cele i lepiej zrozumieć siebie i innych. Aby czuć się dobrze w sobie i otaczającym świecie. Ponieważ dbanie o siebie jest podstawowym działaniem nie tylko dla naszego własnego dobra, ale także dla dobra innych.

Dlaczego warto dbać o siebie?

Rozpoczęcie dbania o siebie jest o wiele trudniejsze niż myślisz, zwłaszcza jeśli nie jesteś do tego przyzwyczajony. Gdy ty czujesz niezadowolenie, zmęczenie i nieszczęście, najprostsza rzecz robić jest dystrybucja odpowiedzialność na zewnątrz twój rodzina, partner, praca i nawet przyjaciele.

Z kolei przeniesienie punktu ciężkości na samego siebie zmusza do uświadomienia sobie problemów i ograniczeń własnych działań, ale także pomaga zastanowić się, co zrobić, aby zmienić i poprawić sytuację. Aby zwalczyć stres, ogólnie poprawić swoje samopoczucie, a co za tym idzie być życzliwym dla wszystkich wokół nas, należy zadbać o siebie. Ale jak to zrobić? Od czego zacząć?

Jak dbać o siebie?

Dom, praca, rodzina, nauka: każdego dnia okazje do stresu i napięć mogą być nieskończone. Aby zrozumieć, od czego zacząć, decydując się na dbanie o siebie, należy najpierw skupić się na własnych potrzebach.

Niezależnie od tego, czy są one fizyczne, psychiczne czy zawodowe. Rozpoznaj swoje potrzeby, a następnie ustal priorytety i zaplanuj działania niezbędne do wprowadzenia zmian.

Jak dbać o siebie psychicznie?

Zdrowy umysł w zdrowym ciele: zwykle zaczynamy od dobrego samopoczucia fizycznego, nie doceniając wpływu, jaki stresująca sytuacja może mieć na nasze życie. Opieka nad chorą osobą, wypełnianie zobowiązań zawodowych i rodzinnych to działania, które mogą powodować stres.

Pierwszą rzeczą do zrobienia jest zrozumienie, jak reagujemy, gdy jesteśmy pod presją, co naprawdę musimy zrobić, a co możemy odłożyć na później i zrobić spokojniej.

Techniki relaksacyjne są bardzo przydatne, aby zachować jasność umysłu i pomóc w podjęciu nawet najtrudniejszych decyzji. Wspólne, które należy praktykować przynajmniej raz dziennie, to:

 1. uprawiać jogę
 2. medytować lub modlić się
 3. ćwiczenie technik relaksacji mięśni

 4. ćwiczenia oddechowe

 5. prowadzenie dziennika

DBANIE O SIEBIE: JAKIE ZNAJOMOŚCI?

Jeśli chodzi o dbanie o siebie, randki to osobna i bardzo delikatna kwestia. Mamy tendencję do wiązania się z każdym, kto może sprawić, że poczujemy się dobrze, ale i tu musimy uważać na to, co jest ważne dla naszej równowagi i dobrego samopoczucia. Przyjaciele, krewni, a w każdym razie ludzie, z którymi zwykle przebywamy, muszą być godni zaufania i autentycznie zainteresowani nami, bez niepotrzebnego „wykorzystywania” naszych energii życiowych.

JAKIE DZIAŁANIA PODJĄĆ DLA NASZEGO DOBROSTANU PSYCHICZNEGO?

Jest wiele zobowiązań i obowiązków, więc lepiej jak najszybciej i w jakikolwiek sposób zmniejszyć ich ciężar. Jak? Nawet z drobnych gestów, takich jak:

 1. planowanie co najmniej jednego wieczoru rozrywki w tygodniu;

 2. znalezienie hobby;

 3. angażowanie się w wolontariat

Jak dbać o siebie fizycznie?

Na początek dobrze jest wykonywać co najmniej pół godziny aktywności fizycznej dziennie. Niezależnie od tego, czy jest to spacer, czy ćwiczenia w domu, ważne jest, aby zapewnić sobie co najmniej 30 minut ruchu każdego dnia. Wspólne działania obejmują

 1. szybki marsz

 2. taniec

 3. joga

 4. Stretching

DOBRE SAMOPOCZUCIE PRZY STOLE

Rozdział o jedzeniu jest być może jednym z najważniejszych. Powinniśmy dobrze się odżywiać nie po to, by schudnąć lub dobrze wyglądać i podobać się innym, ale po to, by dobrze się czuć. Dobre odżywianie zapewnia, że nasze ciała otrzymują zdrową żywność, a zatem utrzymuje nas w zdrowiu, sile i szczęściu. Zobacz https://mzsr.sk/?uvod

Pierwsza rada brzmi: nigdy nie pomijaj żadnego posiłku: śniadanie, obiad i kolacja powinny być nieodłącznym elementem, podczas którego musisz się zatrzymać, naładować baterie i zacząć od nowa. Zalecana żywność? Oczywiście warzywa, świeże owoce i żywność sezonowa.

Jak dbać o siebie zawodowo?

Praca jest często źródłem dużego stresu: co można zrobić, aby rozładować napięcie? Oto kilka działań, które możesz podjąć, aby odzyskać energię.

 1. Spersonalizuj swoje stanowisko pracy: wprowadź do biura rośliny, utrzymuj porządek na biurku i wybierz wygodne krzesło;
 2. Prośba o pomoc: prośba o pomoc nie musi oznaczać, że nie potrafisz wykonać swojej pracy. Ci, którzy pracują dobrze i lepiej, to ci, którzy potrafią zrozumieć, kiedy jest czas na konfrontację z innymi, wykorzystując w ten sposób okazję do nauczenia się nowych rzeczy;
 3. Nie przynoś pracy do domu: Kiedy godziny pracy dobiegają końca, nigdy nie przynoś problemów i napięć do domu.
ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY