Szkice zakładające powstawanie ekomiast istnieją i jak sugerują fachowcy May zamiar takie właśnie miasta budować. Istnieje niemniej jednak miejsce, gdzie smart city już istnieje, a jest to niezmiernie spektakularne miejsce w Hiszpanii – Ecocity Valdespartera Zaragoza o przestrzeni 243,2 ha. Na tej oczywiście powierzchni odnaleźć jesteśmy w stanie powyżej dziesięć tysięcy domów, a to w rzeczy samej nie jest mało.

Na czym polega sukces tego miejsca? To jeden z najogromniejszych i przede wszystkich udanych inicjatyw społecznych, wolno ogłosić, iż to pierwszorzędny miejski projekt rozwojowy. Celem tego projektu było przede wszystkim powołanie do istnienia miejsca, aglomeracji, gdzie najważniejszym aspektem będzie zarządzanie bioklimatyczne.

Zamierzeniem było w głównej mierze to, żeby móc kontrolować prawidłowe działanie sieci rozproszonych, jakie odpowiedzialne są za wszystko, a w następstwie tego kanalizację, wodę pitną czy też energię elektryczną lub też dostawę gazu lub też oświetlenie. Co zajmujące, udało się i zbudowano integralny system monitorowania oraz sterowania dla wszystkich niezbędnych usług miejskich. Okazuje się w następstwie tego, iż można zmienić świat – należy tylko chcieć. Rozwój energetyki, elektroniki i techniki powoduje, iż tworzymy budynki, urządzenia i machiny, jakie mają pomóc nam w działaniu, w wielu kwestiach nas wyręczać, lecz w głównej mierze powodować, że o wiele zmniejszony zostanie koszt życia w miastach.

Zawodowcy muszą posiadać jednakże uprawnienia, na co zezwala na przykład egzamin sepowski – więcej na egzamin sepowski. Niby czemu żarówki zastępowane są przez światło LED czy też samodzielnie możemy wytwarzać prąd z rozwiązań solarnych czy też wyjątkowych wiatraków przydomowych? Wszystko po to, aby oszczędzić energię i przede wszystkim pomóc sobie i oszczędzić także pieniądze. Oczywiście taka jest wizja nowoczesnego miasta, miasta określanego mianem Smart City, miasta przyszłości. Co niemniej jednak takie miasto rzeczywiście oznacza? Otóż jest to przede wszystkim kolosalna ilość zmian, na przykład inwestycja w infrastrukturę informatyczną, zmiany jak chodzi o zwiększenie możliwości zarządzania ściekami.

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY