Zabawki przeznaczone dla najmłodszych dzieci, inaczej tych, które nie mają za sobą jeszcze pierwszego roczku, powinny być wykonane ze szczególną dbałością o ich bezpieczeństwo. Całkowicie niemożliwe są w takim razie małe elementy, jakie dziecko może przypadkiem połknąć. W następstwie tego trzeba eliminować drobne klocki, zabawki z jajka niespodzianki oraz inne tego rodzaju przedmioty, albowiem łatwo się nimi zakrztusić. Dzieci w ciągu pierwszego roku ząbkują, w takim razie naturalne jest, że zabawki lądują w buzi.

Produkowane są specjalne gryzaki gumowe, przeznaczone właśnie na okres ząbkowania. Inne zabawki muszą posiadać taką fakturę i kształt, aby nie pokaleczyć dziąseł podczas gryzienia. Tak samo z ostrością oraz długością: wszystko co może zostać włożone przez przypadek do oka, ucha, powinno być odstawione do czasu, aż dziecko podrośnie. Ponieważ cera jest szczególnie wrażliwa w tym czasie, zaleca się zabawki posiadające atesty alergiczne. Nie ulega wątpliwości, ze odpowiedniej wydać trochę więcej, lecz na sprawdzoną zabawkę czy tablice sensoryczne, aniżeli na tani bubel z targu, który ma okazję być dla dziecka szkodliwy. Wolno dopuścić trochę mniejsze zabawki niż te, które pojawiały się do tej pory.

Ponieważ jest to czas pierwszych prób mowy i poznawania coraz większej ilości bodźców dźwiękowych, warto ulokować finanse w zabawki interaktywne. Najprawidłowiej jeśli w jakiś sposób angażują dziecko. W większości wypadków w tym wieku ma ono już zdolność chodzenia i ćwiczy chwytliwość dłoni oraz refleks. Wobec tego wszystkie zabawki wyrzucające piłki, czy też takie, jakie żądają bardziej precyzyjnego trafienia w słuszny przycisk będą fenomenalne. Dziecko powoli poznaje otaczający świat.

Sprawdzają się w owym czasie wprowadzane po raz pierwszy książeczki obrazkowe. Warto przeglądać je razem z dzieckiem oraz czytać głośno nazwy. Dotyczy to również bajek, które pomagają dziecku poznawać mowę. Ciekawym urozmaiceniem są też zabawki imitujące odgłosy zwierząt, wielokrotnie uwzględnione w dziecięcych syntezatorach oraz niekiedy wmontowane jako głośnik maskotki. Klocki dużych rozmiarów również będą odpowiednie w tym wieku, najważniejsze jest wcześniejsze sprawdzenie ich małych detalów.

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY