Na rynku dostępne są przeróżne środki umożliwiające nam dezynfekcję różnych materiałów oraz przestrzeni. Rodzaj ich zakupu zależy oczywiście od tego, co podać dezynfekcji. Czy mają to być nasze toalety, łazienki, buty, lub woda. Woda nie wyłącznie pitna, niemniej jednak oraz w basenach kąpielowych, czy ta stosowana w przemyśle, użytkowa i procesowa. Nie należy nie pamiętać o tym, że wykorzystywane tu metody oraz sposoby dezynfekcji powinny być jak w największym stopniu przyjacielskie dla środowiska, a tym samym tanie i efektywne.

Niezmiernie znaną dla nas metodą dezynfekcji jest chlorowanie. Łączy się ona z nieprzyjemnym zapachem i smakiem. Osoby korzystające z pływalni w wielu przypadkach mają kontakt naturalnie z chlorem.

Nieraz wydaje nam się, iż właściciele poszczególnych ośrodków przesadzają z ich użyciem, ale robione jest to z myślą o utrzymaniu w czystości danego obiektu. Baseny albowiem są fenomenalnym miejscem rozwoju dla rozmaitych bakterii i zarazków. Innym wykorzystywanym sposobem jest dezynfekcja metodą termiczną, czy przez ozonowanie. Dezynfekcję przeróżnego rodzaju powierzchni, czy również wody można przeprowadzić za pomocą rozmaitych procesów fizycznych i chemicznych – w tym pomoże karaluchy prusaki zwalczanie. Wiele zależy od tego, jaki materiał chcemy tej dezynfekcji podać. Jeśli gra toczy się o wodę, to jesteśmy w stanie ją odkazić za pomocą tych dwóch procesów. W tym wypadku proces fizyczny polega na użyciu lamp UV, a chemiczny przeprowadzany jest przez chlorowanie. Prócz promieniowania UV składnikiem fizycznym użytkowanym do odkażania jest też para wodna.

Dzięki niej możemy oczyścić sprzęt, odzież, zneutralizowane już odpady, czy przeróżnego typu wyposażenie sanitarne. Znaczenie w tym wypadku ma też temperatura, jaką musimy zastosować. Bowiem nazbyt słaba może nie poradzić sobie ze wszelkimi bakteriami i mikroorganizmami. Natomiast czynnikami stosowanymi w procesie chemicznym są między innymi alkohole, kwasy, zasady, lub związki metali ciężkich. Ewidentnie lista ich jest znacznie dłuższa, ale wymienianie ich wszystkich nie ma większego sensu. Środki chemiczne z reguły nie są używane w suchym środowisku.

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY